Vytisknout

Zaznělo na závěr druhého soutěžního kola Projektu PilsenCUBE II. Dva z pěti týmů, které mohou experimenty na družici realizovat, jsou z našeho gymnázia. PilsenCUBE II je jedinečný  unikátní projekt studentského satelitu, jehož posláním je nasměrovat mladé lidi k vesmírnému programu (pilsencube.cz).

Studenti ve spolupráci se ZČU sestrojí funkční pikosatelit a navrhnou experimenty, které se na oběžné dráze zrealizují. Možnost vyslat na oběžnou dráhu svůj experiment dostalo na základě předvedeného prototypu pět týmů, dva z nich jsou týmy našeho gymnázia.

První experiment se týká dálkového snímání teplot a jejich vyhodnocení. Cílem experimentu je ověřit funkčnost a životnost dvou modulů pro snímání tepelného záření Země a Slunce, s možností využití těchto údajů pro zjištění prostorové orientace satelitu i během letu ve stínu Země. Na experimentu pracují studenti Libor Votýpka, Adam Mikeš, Jan Horejš, Šimon Baťko a Karel Benda.

Druhý experiment na satelitu je realizace měření rychlosti jeho rotace ve všech třech osách pomocí elektronických gyroskopů a tyto měřené údaje využít k tvorbě interaktivního virtuálního modelu satelitu na Zemi se stejnou rotací. Na experimentu pracují Petr Hrebenár, Augustin Nový, Adam Blahník, Matěj Kellner, Pavel Kodim, Matěj Plšek a Patrik März.

V následujících měsících budeme pracovat na optimalizaci software, jeho převedení a ověření na centrálním procesoru družice a realizaci samotné družice.

Josef Lípa

 

PilsenCUBEII
PilsenCUBEII
PilsenCUBEII
PilsenCUBEII
PilsenCUBEII
PilsenCUBEII