"Chceš-li míti synka vola, hleď, ať jemu smrdí škola." (Jindřich Šimon Baar: Paní komisarka)
A A A

Kromě tradiční konverzační soutěže v anglickém jazyce (tzv. Olympiády v angličtině) měli studenti středních škol v našem kraji letos poprvé příležitost poměřit svoje dovednosti také v nové online soutěži nazvané KONTEXT, kterou připravila Západočeská univerzita v Plzni.

Soutěž prověřovala především čtenářskou gramotnost, přičemž si studenti museli poradit s poměrně obtížnými odbornými texty v angličtině. Tematicky se soutěž zaměřovala na ochranu životního prostředí a udržitelný vývoj. Do soutěže se přihlásilo celkem 950 studentů z 25 škol v kraji. Gymnázium J.Š. Baara nominovalo do soutěžního klání všechny třídy našeho druhého a třetího ročníku vyššího gymnázia. 

Naši studenti týden co týden v počítačové učebně řešili úkoly vztahující se k náročným odborným textům. Po celkem čtyřech kolech dospěla soutěž do finále, které se uskutečnilo 4. dubna 2019 na Západočeské univerzitě v Plzni. Domažlické gymnázium v krajském finále reprezentovali Patrik Szmolen, Adam Volfík a Pham Ngoc Trung Nguyen. V rámci finále soutěžící absolvovali závěrečný online test v prostorách Západočeské univerzity. Soutěžící byli rozdělení do pěti různých kategorií podle typu škol a věku. V každé kategorii postupovalo pět studentů s nejvyšším počtem dosažených bodů do posledního, tedy ústního kola, kde museli před komisí prokázat i výborné komunikační dovednosti. Do finálových pětic se probojovali dva studenti našeho gymnázia a ve svých kategoriích se nakonec umístili následovně:

Patrik Szmolen na pěkném 2. místě a Pham Ngoc Trung Nguyen na místě čtvrtém.

Soutěž probíhala po celý den a její účastníci navíc velmi ocenili příležitost prohlédnout si laboratoře a učebny ZČU a také pohovořit s profesory o jejich práci a možnostech případného studia. „Byla to zajímavá zkušenost a určitě bychom si tento zážitek rádi zopakovali,“ shodují se naši finalisté.

AJ soutez2019