"Chceš-li míti synka vola, hleď, ať jemu smrdí škola." (Jindřich Šimon Baar: Paní komisarka)

V letošním školním roce jsme se zapojili do novinářské soutěže "O zlatého Oppera", do které jsme měli zaslat rozhovor s někým zajímavým z našeho okolí. Celkem se sešlo 38 prací z Plzeňského kraje, 22 jich napsali studenti domažlického gymnázia.

Do finále bylo vybráno šest nejlepších prací, z nichž čtyři byly od našich studentek: Lucie Kopáčková (3-8), Renata Routová, Alena Osvaldová (4-8) a Pavlína Zahořová (5-8). Akční finále proběhlo 7. 11. 2015 v Muzeu jižního Plzeňska v Blovicích, kde se údajně narodil legendární novinář Opper de Blowitz. Po zahájení jsme tajně vyslechli hraný rozhovor, ze kterého jsme si museli zapamatovat co nejvíce informací, aniž bychom si něco zapsali. Abychom mohli zavolat získané informace do "londýnských The Times", museli jsme vyplnit tajenku. Ta nám řekla, kde se nachází telefon.

První se umístila Alena Osvaldová, za ní Renata Routová, Pavlína Záhořová a Lucie Kopáčková. Poslední dvě místa obsadili soutěžící z Plzně a Chlumčan. Vítězka dostala čtečku      e-knih, všichni finalisté obdrželi zajímavé knížky a Český rozhlas Plzeň jim umožnil prohlídku budovy se zajímavým výkladem. Všechny finálové práce budou otištěny v Plzeňském deníku a vítězný rozhovor v časopisu Xantypa. 

Díky soutěži jsme všichni získali nové zkušenosti a dostali jsme příležitost poznat příběhy zajímavých lidí kolem nás. 

Renata Routová, Alena Osvaldová (4-8)