"Chceš-li míti synka vola, hleď, ať jemu smrdí škola." (Jindřich Šimon Baar: Paní komisarka)

 

Ve středu 21. 10. 2015 jsme se spolu se třídami 2.6 a 3.8 vydali na divadelní představení "Kopanec" do divadla V Dlouhé v Praze.

Všichni se překonali a už v 6: 15 byli vzorně nastoupeni před gymnáziem k odjezdu. Jediný, kdo se nepřekonal, byl ke vší smůle náš řidič, a tak jsme vyjeli o hodinu později. Historie se opakovala a stejně jako minulý rok jsme do tohoto divadla dorazili pozdě.

Režisér Michal Skočovský se úspěšně ujal ztvárnění německé kauzy z roku 2002, kterou z oficiálních soudních spisů sepsala autorská dvojice Andrese Veiela a Gesine Schmidt. Kopanec pojednává o vraždě nedospělého kluka Marinuse neonacisty v Potzlowě. Skládá se z reálných výpovědí svědků i samotných vrahů. Do představení je zakomponována videoprojekce, která na zajímavosti a děsivé upřímnosti ještě přidává.

Po skončení inscenace jsme se zúčastnili debaty na téma extremismu s režisérem představení a se zástupcem romské menšiny, která se ke konci už bohužel poměrně odklonila od tématu a zabývala se převážně životem Romů.

Celkově si myslíme, že výkony herců Činoheráku z Ústí nad Labem byly velice přesvědčivé a že je důležité tato závažná témata probírat a nebát se jich.

T. Mlnaříková, B. Hynková, T. Hynková, K. Faschingbauerová, V. Chvalová 4.8